CO TO HYDROLAT, JAKIE MA WŁAŚCIWOŚCI I JAK GO UŻYWAĆ?

JAK POWSTAJE HYDROLAT?

Hydrolat nazywany również wodą kwiatową to surowiec kosmetyczny otrzymywany w procesie destylacji roślin lub jej konkretnej części parą wodną. Lotne drobiny olejków eterycznych unoszą się wraz z parą wodną i po ostudzeniu część oleista oddziela się od wodnej. W ten sposób powstają dwie substancje – olejki eteryczne oraz hydrolaty. Początkowo, traktowano je wyłącznie jako produkt uboczny produkcji olejków eterycznych, który nie był szczególnie ceniony przez przemysł kosmetyczny. Gdy odkryto dobroczynne właściwości owych wód kwiatowych, stały się pożądanym produktem do pielęgnacji.


JAK UŻYWAĆ HYDROLAT?

Hydrolat najczęściej stosowany jest zamiast syntetycznych toników. Stosuj go rano i wieczorem do oczyszczania skóry i dostarczenia odpowiednich właściwości. Dzięki butelce z atomizerem możesz bezpośrednio spryskać nim twarz lub nanieś na wacik i przetrzeć nim skórę twarzy, szyi i dekoltu. Hydrolat może być stosowany również jako wcierka lub spray do włosów (zarówno na nasadę jak i całą długość), latem jako kojąca i odświeżająca mgiełka do ciała o delikatnym kwiatowym zapachu lub faza wodna do przygotowania domowej maseczki np. z glinki (wymieszaj w proporcji ok. 1:1).


WŁAŚCIWOŚCI HYDROLATU

Każdy rodzaj hydrolatu posiada inne właściwości, w zależności od tego z jakiej rośliny został uzyskany, a co za tym idzie – innym zapach. Hydrolaty zawierają olejki eteryczne w małym stężeniu oraz pH zbliżone do naturalnego, dlatego bez obaw mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Jednak pamiętaj o tym aby dobrać odpowiedni hydrolat do typu Twojej cery i potrzeb.


PRZECHOWYWANIE HYDROLATU

Hydrolat powinien być przechowywany w ciemnej szklanej butelce, w chłodnym i zacienionym miejscu, aby zachować jego drogocenne właściwości przez możliwie najdłuższy czas, najlepiej przetrzymywać go w lodówce. Niektóre hydrolaty są zakonserwowane ekologiczną substancją konserwującą lub syntetyczną taką jak Sodium Benzoate, akceptowaną przez Ecocert.


ZASTRZEŻENIA

Hydrolaty, tak jak inne surowce kosmetyczne posiadają składniki roślinne mogące powodować reakcje alergiczne dlatego, jeśli posiadasz skórę skłonną do uczuleń przetestuj produkt na małym fragmencie skóry (np. za uchem). Poszczególnie partie produktów mogą nieznacznie różnić się od siebie kolorem lub zapachem.

WYBIERZ SWÓJ HYDROLAT

Napisz komentarz

DO GÓRY